& bambino & junior & senior & oldboj & działacz & czyli wszystko o piłce i nie tylko

spacer
Post Temat postu: Podstawowe zasady i przepisy gry
Urządzenie i sprzęt

Boisko do gry (musi mieć kształt prostokąta. Jego długość nie może przekraczać 120 m i nie może być mniejsza niż 90 m; szerokość nie może przekraczać 90 m i być mniejsza niż 45 m.

Dłuższe linie graniczne nazywają się liniami bocznymi, a krótsze liniami bramkowymi. Boisko powinno mieć równą nawierzchnię, najlepiej trawiastą. Wymiary bramek: wysokość 244 cm, szerokość 732 cm.
Piłka do gry ma ciężar 395-453 g. Dla chłopców do 15 lat można używać piłek lżejszych, np. piłki siatkowej.

Zawodnicy

Drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników (w tym bramkarz). Do sprawozdania z zawodów dopuszcza się wpisanie maksimum siedmiu zawodników rezerwowych. Zawodnicy powinni mieć koszulki z numerami na plecach: bramkarz nr 1, pozostali zawodnicy od numeru 2 do numeru 11, zawodnicy rezerwowi od numeru 12 wzwyż. Zawodnicy używają do gry specjalnych butów piłkarskich. W zawodach szkolnych można grać w trampkach lub trampko-korkach.

Podstawowe zasady i przepisy gry

Czas gry wynosi 2x45 min z 15 minutową przerwą. W zawodach dla młodzieży czas ten może być skrócony (2x40 min juniorzy, 2x30 min. trampkarze).
Zwycięstwo w meczu odnosi ta drużyna, która zdobędzie większą liczbę bramek. Przy równej liczbie bramek wynik jest nierozstrzygnięty (remis).
Jeżeli istnieje konieczność wyłonienia zwycięzcy, wówczas stosuje się kolejno: dogrywkę, strzela rzuty karne lub zarządza, losowanie, w zależności od regulaminu rozgrywek.

Błędy i przewinienia popełniane przez graczy na boisku są karane rzutami wolnymi. Jeśli przewinienie nastąpi na polu karnym zarządza się rzut karny wykonywany z punktu, który znajduje się w odległości 11 m od bramki. Rzuty wolne wykonywane są z miejsca, w którym nastąpiło przewinienie.

Rzuty wolne dzielimy na rzuty wolne pośrednie i bezpośrednie. Z rzutu bezpośredniego można zdobyć bramkę, natomiast z rzutu pośredniego tylko wtedy, kiedy piłka, zanim wpadnie do bramki, zostanie dotknięta lub zagrana przez innego zawodnika, poza wykonawcą rzutu. Rzut z autu wykonuje się po wyjściu piłki poza linię boczną boiska.
Zawodnik, który w momencie podania piłki w jego kierunku jest na połowie boiska przeciwnika i nie ma przed sobą dwóch zawodników drużyny przeciwnej, jest na pozycji spalonej.

Rzuty wolne pośrednie zarządza się za następujące przewinienia:
- niebezpieczną grę,
- jeśli gracz jest na pozycji spalonej,
- atakowanie bramkarza bez piłki,
- atakowanie przeciwnika, który nie bierze bezpośredniego udziału w akcji,
- przetrzymywanie piłki przez bramkarza.

- naskok na przeciwnika.

Niezależnie od kary rzutem wolnym bezpośrednim lub karnym sędzia może ukarać zawodnika napomnieniem, wykluczeniem z gry, a w zawodach młodzieżowych napomnieniem, wykluczeniem z gry na 2 do 10 min lub wykluczeniem ostatecznym.
Grę prowadzi 3 sędziów - sędzia główny i 2 liniowych.

Mini piłka nożna

Długość i szerokość boiska zależy od warunków lokalnych. Przy grze na otwartym boisku długość nie powinna być większa niż 42 metry i mniejsza niż 25 metrów, a szerokość większa niż 25 i mniejsza niż 15 metrów. Przy grze w hali dopuszcza się boiska mniejsze, jednak zawsze o kształcie prostokąta i właściwie oznakowane liniami.

Bramki muszą być umieszczone na środku każdej linii bramkowej. Bramki składają się z dwóch ustawionych pionowo słupków, oddalonych od siebie o 3 metry, licząc od wewnętrznej krawędzi. Słupki połączone są poziomą poprzeczką, której dolna krawędź musi być oddalona od podłoża o 2 metry. Szerokość słupków bramkowych i poprzeczki musi być identyczna i wynosić od 5 do 8 cm. Od zewnętrznej strony słupków i poprzeczki powinna być zamocowana siatka, przymocowana do podłoża.

Piłka musi mieć kształt kulisty i być wykonana ze skóry lub materiału skóropodobnego. Zaleca się stosowanie piłki numer 4 o wadze 390-430 gramów i obwodzie 62-66 cm. O przydatności piłki do gry i jej ewentualnej wymianie decyduje wyłącznie sędzia. Dopuszcza się stosowanie piłki do siatkówki.

Wyposażenie zawodnika składa się, z koszulki, spodenek, skarpet (getrów) i obuwia. Dopuszcza się wyłącznie obuwie typu "adidasy", trampki, tenisówki itp. Nie wolno używać obuwia z kołkami lub kolcami. Nie wolno grać bez obuwia.
Czas gry wynosi 2 razy po 20 minut. w trakcie każdej połowy.
Zespołom przysługuje prawo do 1 minutowej przerwy w trakcie każdej połowy. Żądanie przerwy zgłasza sędziemu kapitan drużyny. Czas takiej przerwy odlicza się od czasu gry.

Podczas turniejów z udziałem kilku lub więcej drużyn czas gry może być przez organizatorów zmniejszony. W żadnym przypadku nie powinien on być mniejszy niż 2 razy po 10 minut.
Przerwa między I i II połową wynosi 5 minut.
Czas ewentualnej dogrywki w meczu, w którym musi być wyłoniony zwycięzca, wynosi 2x5 minut.

Bramka jest zdobyta, jeżeli piłka całym obwodem przekroczy linię bramkową pomiędzy słupkami bramki i poniżej poprzeczki. Zwycięża zespół, który zdobył większą liczbę bramek. Jeżeli oba zespoły strzelą tyle samo bramek, wynik jest remisowy. Jeżeli regulamin rozgrywek nie przewiduje remisów, sędzia zarządza 5 minutową dogrywkę. Gdy i ona nie da rezultatu, wykonywane są rzuty karne (po 5 rzutów na przemian, a następnie w razie potrzeby po l rzucie, aż do wyłonienia zwycięzcy). Sędzia uzna bramkę tylko wtedy, gdy piłka nie została do bramki wniesiona lub wepchnięta ręką przez zawodnika drużyny atakującej. Jeżeli piłka znajdzie się w bramce po zagraniu ręką zawodnika drużyny broniącej sędzia bramkę uzna.

Wersja 6-cio osobowa

Mecz rozpoczynają 2 drużyny, z których każda składa się z 6 zawodników, a jeden z nich jest bramkarzem. Jeżeli na skutek rozmaitych przyczyn (wykluczenia, kontuzje itp.) w drużynie zostanie mniej niż 3 zawodników, mecz nie może być kontynuowany.
Każda drużyna może mieć zawodników rezerwowych w liczbie maksymalnie 10.
Każda drużyna musi mieć kapitana, oznaczonego opaską na rękawie.
Każda drużyna musi mieć opiekuna (trenera), który zajmuje miejsce na ławce zawodników rezerwowych i odpowiada za zachowanie się drużyny.
Zmiany zawodników odbywają się w locie, to znaczy, gdy toczy się gra. Przy dokonywaniu zmiany muszą być spełnione następujące warunki:
- zawodnik opuszcza boisko przy linii środkowej (1 metr w prawo lub w lewo),
- na boisku nie może znajdować się więcej niż 5 zawodników jednej drużyny; czyli zawodnik wchodzący nie może znaleźć się na boisku zanim jego partner nie zejdzie za linię boczną,
- bramkarz może zamienić się miejscem z zawodnikiem z pola pod warunkiem, że sędzia zostanie o tym powiadomiony.

Data: 2006-07-20

Przed rozpoczęciem zawodów kapitanowi drużyny przysługuje prawo do zmiany składu, o ile zawiadomi o tym sędziego. Drużyna rozpoczynająca zawody w niekompletnym składzie, licząca mniej niż 11 zawodników może w ciągu całego okresu trwania zawodów uzupełnić skład. O uzupełnieniu podstawowego składu sędzia musi zostać powiadomiony przez kapitana drużyny. Kolor ubioru każdego bramkarza odróżnia go od innych zawodników, sędziego i jego asystentów.

Jeżeli kolor koszulki bramkarza nie kontrastuje z kolorami koszulek zawodników, zmiany koszulki musi dokonać bramkarz. Jeżeli sędzia stwierdzi, że zawodnik (również bramkarz), ma na sobie przedmioty, które w myśl przepisów gry są niedozwolone lub mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych zawodników lub niego samego, to powinien nakazać ich usunięcie.

Każdy zawodnik drużyny może zmienić się funkcją z bramkarzem, zakładając, że:
- sędzia został poinformowany przed dokonaniem zmiany,
- zmian została dokonana podczas przerwy w grze.

Zawodnicy mogą podczas przerwy w grze spożywać napoje znajdujące się w plastikowych butelkach. Bramkarz może umieścić taką butelkę w rogu swojej bramki.

Rzut wolny pośredni przyznawano jest drużynie przeciwnej, jeżeli bramkarz we własnym polu karnym, popełnia jedno z następujących przewinień:
- przez czas dłuższy niż 6 sek. kontroluje piłkę w swoich rękach zanim się jej pozbędzie;
- dotyka piłkę po tym jak wypuścił ją z rąk i nie została ona dotknięta przez innego zawodnika;
- dotyka ręką piłki po rozmyślnym kopnięciu jej przez partnera;
- dotyka piłki ręka po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu przez partnera.

Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę, gdy dotyka ją jakąkolwiek częścią dłoni lub ramion. W posiadanie piłki włącza się sytuacje, gdy bramkarz rozmyślnie odbija piłkę, ale nie w okolicznościach, kiedy zdaniem sędziego, piłka odbija się przypadkowo od bramkarza np. przy obronie strzału.

Zawodnik może podać piłkę do własnego bramkarza głowa, klatką piersiową czy kolanem. Jeżeli jednak według opinii sędziego, zawodnik w czasie trwania gry rozmyślnie używa sztuczek, żeby ominąć postanowienia przepisów gry, zawodnik ten jest winien nie sportowego zachowania się i musi zostać ukarany napomnieniem i drużyna ukarana rzutem wolnym pośrednim z miejsca popełnionego przewinienia.

Na polu bramkowym można atakować bramkarza jedynie, kiedy trzyma piłkę i ma kontakt z ziemią. Poza polem bramkowym wolno go atakować jak każdego innego zawodnika. Bramkarz znajdujący się pomiędzy słupkami bramkowymi i trzymający piłkę w rękach może być w sposób prawidłowy (barkiem w bark) wepchnięty z piłką do bramki, byle nie było to dokonane gwałtownie lub niebezpiecznie. Atakowanie bramkarza na jego polu bramkowym, kiedy piąstkuje, chwyta lub wykopuje piłkę podlega każe rzutu wolnego pośredniego. Przypadkowe zetknięcie się ciał atakującego piłkę zawodnika i bramkarza nie stanowi poruszenia przepisów gry.

Bramkarz, który trzymaną w rękach piłką uderzy gwałtownie przeciwnika lub rzuci mu ją w twarz, zostanie wykluczony z gry (czerwona kartka), a drużynie przeciwnej zostanie przyznany rzut karny lub rzut wolny bezpośredni w zależności od miejsca dokonanego czynu. W tych przypadkach decyduje miejsce kontaktu z piłką, a nie miejsce, w którym znajdował się bramkarz w chwili przewinienia. Jeżeli zdarzenie opisane wyżej miało miejsce poza linią bramkową, wznowienie nastąpi rzutem z rogu. Bramkarz, który pozbawia przeciwnika realnej szansy zdobycia bramki przez zatrzymanie ręką piłki poza własnym polem karnym musi być wykluczony z gry (czerwona kartka), a drużyna ukarana rzutem wolnym bezpośrednim, z miejsca zatrzymania piłki przez bramkarza.

Zagrywanie piłki ręką przez bramkarza.
Bramkarz jest uważany za kontrolującego piłkę rękami również, jeżeli odbija ją od podłoża lub podrzuca w powietrze. Posiadanie kontroli nad piłka zostaje utracone, jeżeli bramkarz rzucając piłkę w powietrze pozwala jej uderzyć o podłoże. Do czasu, w którym bramkarz kontroluje piłkę w rękach, sędzia nie dolicza czasu, w jakim bramkarz osiąga kontrole nad piłką, kiedy jego poruszanie się w celu przechwycenie jej rękami jest rezultatem naturalnego rozpędu przy opanowaniu piłki. Kozłowaną przez bramkarza piłkę zawodnik drużyny przeciwnej może wykopać tylko wtedy, gdy piłka nie ma kontaktu z rękami bramkarza oraz w taki sposób i na takiej wysokości, aby sposobem zagrania nie stworzyć zagrożenia dla bezpieczeństwa bramkarza.

Jeżeli bramkarz kontroluje piłkę, może on w obrębie własnego pola karnego wykonać dowolną ilość kroków niosąc piłkę, kozłując lub odbijając ją, a następnie musi w czasie nie przekraczającym 6 sek., licząc od momentu osiągnięcia kontroli nad nią, pozbyć się piłki, która nie może być przez niego zagrywana rękami, jeżeli nie zostanie dotknięta lub zagrana przez zawodnika drużyny przeciwnej. Jeżeli bramkarz w czasie nie przekraczającym 6 sek., pozbył się piłki z rąk, może ją zagrywać w obrębie własnego pola karnego nogą, może ją także zagrywać z własnymi zawodnikami nogami, lecz nie może jej ponownie dotknąć rękami, jeżeli nie została ona zagrana lub dotknięta przez zawodnika drużyny przeciwnej.

Bramkarz może chwycić piłkę w ręce podaną przez własnego zawodnika w sytuacjach, gdy:
- piłka została zagrana przez zawodnika głową, piersią, kolanem, udem lub inną częścią ciała od kolan w wzwyż z wyjątkiem rąk.
- mimo zagrania piłki przez zawodnika nogą nastąpiła nie zamierzona przez niego zmiana kierunku lotu piłki, która znalazła się przez to blisko bramkarza i ten chwycił ją rękami, np. kiks współpartnera bramkarza lub odbicie się piłki od przeciwnika, lub od sędziego.

betonik114

Posty: 1539

spacer
Na podstawie wytycznych i interpretacji UEFA - z dniem 2 stycznia 2007 do Przepisów Gry w Piłkę Nożną wprowadza się następujące zmiany.

l. Dotychczasowy pkt. 29 strona 27 otrzymuje brzmienie:
„Na ławce dla zawodników rezerwowych, poza siedmioma zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do sprawozdania z zawodów, może przebywać maksimum sześć osób, a mianowicie: trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz, masażysta i inna osoba wpisana do załącznika. Nazwiska tych osób winny być wpisane na dodatkowym załączniku do sprawozdania z zawodów - przed zawodami."

2. Dotychczasowy pkt. 34 strona 27 otrzymuje brzmienie:
„Zezwala się na jednoczesne rozgrzewanie się maksymalnie po 3-ch zawodników rezerwowych z każdej drużyny. Na spotkaniu przedmeczowym, sędzia dokładnie ustala gdzie powinni się rozgrzewać (za pierwszym sędzią asystentem lub za reklamami za bramką) i ilu zawodników rezerwowych może rozgrzewać się jednocześnie. Wyjątkowo, jeżeli miejsce na to pozwala, sędzia może zezwolić siedmiu zawodnikom z każdej drużyny, aby rozgrzewali się jednocześnie w wyznaczonym miejscu."

3. Dotychczasowy pkt. 9 strona 24 otrzymuje brzmienie:
„Oba zespoły muszą dostarczyć wypełnione sprawozdanie do sędziego najpóźniej:
• na zawodach szczebla centralnego - 60 minut przed rozpoczęciem zawodów,
• na pozostałych zawodach - 30 minut przed rozpoczęciem zawodów. Pierwszych 11 zawodników rozpoczyna zawody, pozostałych 7 jest zawodnikami rezerwowymi."

4. Dotychczasowy pkt 10 strona 24 otrzymuje brzmienie:
„Po tym jak sprawozdanie zostało wypełnione, podpisane przez obie drużyny i zwrócone do sędziego i jeżeli zawody nie zostały jeszcze rozpoczęte, mają zastosowanie następujące instrukcje:
a) jeżeli jakikolwiek z pierwszych 11 zawodników nie jest zdolny do rozpoczęcia zawodów z jakiejkolwiek przyczyny, to może być zastąpiony przez jednego z zawodników rezerwowych. Takie zastąpienie pomniejszy ilość zawodników rezerwowych. Podczas zawodów nadal można wymienić 3 zawodników.
b) Jeżeli jakikolwiek z 7 zawodników rezerwowych nie może wyjść na boisko z jakiejkolwiek przyczyny, to nie może być zastąpiony, co oznacza, że ilość zawodników rezerwowych zostanie pomniejszona,
c) Jeżeli bramkarz wpisany do sprawozdania nie może wziąć udziału w zawodach z jakiejkolwiek przyczyny, to następny bramkarz nie wpisany uprzednio do sprawozdania może go zastąpić."

5. Dotychczasowy pkt. 12 strona 38 otrzymuje brzmienie:
„Jeżeli sędzia nie przerywa gry, kiedy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie odnosi korzyść z takiego rozstrzygnięcia, to musi on zasygnalizować głosem oraz odpowiednim gestem zastosowaną korzyść."

6. Dotychczasowy pkt. 13 strona 55 otrzymuje brzmienie:
„Zawodnikom przysługuje prawo do przerwy przed dogrywką. Czas trwania przerwy przed dogrywką trwa 5 minut.
W czasie tej przerwy zawodnicy muszą pozostać na polu gry."

7. Dotychczasowy pkt. 30 strona 93 otrzymuje brzmienie:
„Zawodnik, który usiłuje w sposób niedozwolony pozbawić drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy zdobycia bramki, lecz jego działanie nie przynosi zamierzonego efektu, ponieważ piłka po jego interwencji (np. ręką) wpada bezpośrednio do bramki - zostanie ukarany napomnieniem.
Jeżeli w okolicznościach opisanych powyżej niedozwolona interwencja zawodnika drużyny broniącej była skuteczna, lecz mimo tego w czasie realnej korzyści poszkodowana drużyna zdobyła bramkę (a sędzia nie przerwał gry), to sędzia uzna bramkę i napomni zawodnika przewiniającego."